Vi vill rikta ett stort tack till alla företag och verksamheter som erbjudit praoplatser för eleverna i kommunens högstadieklasser och givetvis ett extra stort tack till er som varit handledare. Att vara handledare ställer stora krav på personlighet, yrkesskicklighet och pedagogik. Ni är prao-elevens förebild och företagets ambassadör. 

Tack till:
Copperhill, Oasen blommor & Design, ICA Nära Duved, Voyado, Kaffebaren Basecamp, Brucker Motion, Skistar, Åre Sportshop, Svenska Skidföbundet, Sibylla, ICA Nära Undersåker, Hotell Renen, Hälsocentralen Renen, Åre Ljusfabrik, AGO i Åre, Lounge, ICA Supermarket Järpen, Åredalens Hundsport, Strandcaféet, Åre Chokladfabrik, The family of Supper, Wersens, Mrs Maggie, ICA Nära Björnänge, Kastrullen, JumpYard, Åre Rörteam, OKQ8 Åre, Svensson Saxvallen, Inlandet, Lillåstugan, E.R Equestrian, OKQ8 Mörsil, Mattmarbua – Västjämtlandsmusikaffär, Hållandsgården, kretsloppshuset, Rubb och stubb, Nord-lock, Jämtlands Räddningstjänstförbund, Järpens bilverkstad, Röjsmohallen, Le Ski, Kajsa på Sundlings konditori, ICA nära Undersåker, Buustamon Fjällgård, Vita renen, Stall Mattmar, Okkes Sport & Bar, Tegel Hometown Åre, ICA Nära Kall, Trangia, Bolist  Elon järpen El  Byggmaterial, Storliens Högfjällshotell, Berners bilverkstad, Däckverkstan i Järpen, Forsward hund & jakt, Gåvans förskola, ICA Karls Ors bua, klädboden, Rodins bistro, Stora Coop Storlien, Super Candy, Trägsta Mjölkgård, Årebärgarn, Åre Produktion, Årehus och alla verksamheter inom Åre kommun.

Kommande praoperiod

Nästa praoperiod för Åre kommun är i höst under veckorna 41, 42, 46 och 47, förfrågan kommer att ställas i till er som är registrerade i vår praobank om ni har möjlighet att erbjuda praoplats för våra elever under dessa veckor. Vill ni vara med och är ni nya praoplatser, se till att vara med i vår praobank och marknadsför er och er bransch för den kommande generationen genom att registrera er på www.samverka.nu.

Ta del av prao-reportage  

Praon är en dörröppnare för våra elever och en möjlighet att få en inblick i era verksamheter.

Ta del av våra praoreportage här »

Kontakt

Är du intresserad av att veta mer eller behöver hjälp att registrera din verksamhet som praoplats, kontakta:

Linnéa Sahlmén, skola- och arbetslivsutvecklare
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. 
0647-162 32