Hemvård & boenden

Anhörigsamordnare:
0647-164 64

Arbetsterapeuter: telefontid  vardagar kl. 8.00 - 9.00
Mörsil - Hallen , 0647-164 54
Järpen - Undersåker , 0647- 164 56
Åre - Duved - Kall , 0647-164 36

Avgiftshandläggare:
0647-164 03
0647-163 49

Biståndshandläggare: 
Mörsil/Hallen, 0647-164 40
Järpen/Kall, 0647-164 07
Undersåker/Åre/Duved samt LSS, 0647-164 37

Fixartjänst, telefontid vardagar kl. 8.00 - 10.00
0647-163 54

Personal särskilt boende:
Duved, Fjällglimten plan 3, 0647-168 79. Fjällglimten plan 4, 0647-168 64.
Hallen, Fjällvinden/Bjurgården, 0647-163 82.
Järpen (Notvallen), Solhöjden 0647- 164 41, Norrskenet 0647-164 74, Utsikten 0647- 164 24, Solsidan 0647-190 11.
Järpen (Tallkronan), 0647-164 50
Kall, 070-200 37 30
Mörsil (Thomégården), 0647-660008

Sjukgymnaster: telefontid vardagar kl. 8.00 - 9.00
Mörsil - Hallen , 0647-164 49
Undersåker-Åre-Duved-Kall, 0647-164 39
Järpens samhälle - Kallvägen till Järpbyn - E 14 till Undersåker, 0647 - 164 56

Sjuksköterska/distriktssköterska: telefontid vardagar kl. 8.00 - 9.00
Järpen/Undersåker: 0647-164 61,
Järpen (Tallkronan): 0647-164 50
Kall: 0647-169 81
Mörsil/Mattmar: 0647-163 76
Mörsil (Thomégården): 0647- 164 66
Hallen: 0647-16376
Åre/Duved: 0647-168 72

Syn- och hörselombud
Järpen, 0647-164 51 (Tallkronan och Notvallen)
Järpen-Mörsil, 0647-10614, 070-236 80 94 (hemtjänst)
Kall, 0647-411 38 (Skogsbygården och hemtjänst)
Åre-Duved, 0647- 168 76 (Fjällglimten och hemtjänst)
Mörsil, 0647-66 00 08 (Thomégården) 
Hallen, 0647-163 81 (Bjurgården och hemtjänst) 

Yvonne Edlund

Yvonne Edlund

hemvårdschef Telefon: 0647-164 15 yvonne.edlund@are.se
Iris Kjellander

Iris Kjellander

medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS) Telefon: 0647-164 21 iris.kjellander@are.se
Pirjo Nord

Pirjo Nord

enhetschef för legitimerad personal Telefon: 0647-168 73 pirjo.nord@are.se
Särskilt boende, Kall

Särskilt boende, Kall

Margitha Ridell, enhetschef Telefon: 0647-161 24 margitha.ridell@are.se
Särskilt boende, Hallen

Särskilt boende, Hallen

Fredrik Lenell, enhetschef Telefon: 0647-163 80 fredrik.lenell@are.se
Särskilt boende, Järpen (Tallkronan)

Särskilt boende, Järpen (Tallkronan)

Camilla Sjöström, enhetschef Telefon: 0647-164 58 camilla.sjostrom@are.se

Särskilt boende, Duved

Pär Lindell, enhetschef Telefon: 0647-168 71 par.lindell@are.se
Särskilt boende, Järpen (Notvallen)

Särskilt boende, Järpen (Notvallen)

Annelie Lundin, enhetschef Telefon: 0647-164 29 annelie.lundin@are.se
Särskilt boende, Mörsil (Thomégården)

Särskilt boende, Mörsil (Thomégården)

Jenny Nilsson, enhetschef Telefon: 0647-163 50 jenny.nilsson@are.se